Türkiye’nin en köklü tarih dergisi‘nde bu ay Prof. Dr. Alpaslan Ceylan ve Doç. Dr. Yavuz Günaşdı‘nın “Erken Dönem Anadolu Türk Tarihinde Cunni Mağarasının Yeri ve Önemi” başlık yazısı:

 “Bu topraklar geçmişte bizimdi şimdi de bizim gelecekte de bizim olacak işte mührü: Cunni Damgaları” 

 Cunni Mağarası, Erzurum’un 158 kilometre kadar güneydoğusunda yer alan Karayazı İlçesi’ne bağlı Salyamaç Köyü’nün 6 kilometre kuzeydoğusunda yer almaktadır. Cunni Mağarası’nın bulunduğu Karayazı İlçesi’ne, Erzurum-Kars yolundaki Köprüköy yakınlarından ayrılan yol üzerindeki Güzelhisar (Avnik) ve Geyikli Köyleri’nden geçerek ulaşılmaktadır. Bu yolun en önemli geçidi Gücür Boğazı’dır. Karayazı İlçesi, yüksek dağlarla çevrilmiş olup, Karasu-Aras Dağları’nın kollarından Topçu Dağı (2695 metre) ile kuşatılmıştır. Bölge gerek yer altı gerekse yer üstü suları açısından son derece zengindir. Karasal iklimin etkisinde bulunan bölgede kışlar çok şiddetli; yazlar ise, kısa ve serin geçmektedir. Yeryüzü şekillerinden dolayı tarım fazla gelişmemiştir. Hayvancılık ise bölge için en önemli geçim kaynağıdır. 

Yazının devamını Türkiye’nin en köklü tarih dergisi Türk Dünyası Tarih Kültür Dergisi Nisan 2020 – Sayı 400‘de bulabilirsiniz. Dergimize abone olabilir veya bu sayıyı satın alabilirsiniz.

Tarih Dergisi

Türkiye’nin en köklü tarih dergisi Türk Dünyası Tarih Kültür Dergisi.

Abone Ol

Tarih Dergisi'ne abone olmak için tıklayınız.

Abone Ol

Satın Al

En yeni sayını satın almak için tıklayınız.

Satın Al

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir